اخبار مهم
Home / مجله تاریخ / اعلام فروش کارخانه چیت‌سازی تهران
37479_390.jpg

اعلام فروش کارخانه چیت‌سازی تهران

روز پنج‌شنبه ۷ بهمن ۱۳۳۸ مقامات وزارت صنایع و معادن اعلام کردند که علت اصلی فروش کارخانه چیت‌سازی تهران این است که می‌خواهند پیش‌پرداخت ماشین‌آلات کارخانه ذوب‌آهن و شروع ساختمان آن را فراهم کنند.

در این روز جراید نوشتند که هیاتی مرکب از نمایندگان وزارت صنایع و معادن و بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران کار تقویم این کارخانه را انجام می‌دهند.

بنا به نوشته آنها کارخانه چیت‌سازی تهران که یکی از کارخانه‌های بزرگ و مجهز بافندگی کشور است، اخیرا از سازمان برنامه به وزارت صنایع و معادن منتقل شده و متعلق به دولت می‌باشد و در چند سال گذشته قسمتی از اعتبارات سازمان برنامه صرف توسعه و تکمیل کارخانه مزبور شده و قسمت ریسندگی و بافندگی و رنگرزی آن توسعه قابل‌توجهی یافته است، به‌طوری‌که این کارخانه بیش از ۴۰ هزار دوک ریسندگی و هزار و دویست دستگاه بافندگی دارد. 

قیمت این کارخانه بیش از ۱۰۰ میلیون برآورد می‌شود و مقامات مربوطه انتظار دارند تا اوایل سال آینده فروش کارخانه به مرحله اجرا درآید.

ساختمان این کارخانه از زمان رضاشاه کبیر آغاز شد، ولی بروز جنگ جهانی دوم، کار ساختمان آن را متوقف کرد و بعد از جنگ قسمت اعظم ماشین‌آلات کارخانه وارد ایران شد و کارخانه شروع به‌کار کرد.